Uolo

PHP یا nodejs

امروزه مسئله ای که بر سر نوشتن کدهای سمت سرور یک برنامه بسیار جدی است و کش مکش هایی در سر دو زبان سمت سرور PHP و nodejs که کدام بهتر است در همه گروه ها و دسته های برنامه نویسان رخ میدهد. در ادامه میخواهیم به صورت کامل این دو زبان را بررسی کنیم که آیا کدام بسته به شرایط کارمان بدرد بخور و کارآمدتر است.

 

– بهترین مزیت زبان PHP این است که شما میتونید کدهاتون رو با کدهای زبان دیگه ترکیب کنید(مثلاً HTML) ولی اگر تعداد سطرهای ترکیب شده خیلی زیاد باشند باعث ناخوانایی کد میشود و برای یک دیباگ کوچک دیگر برایتان اعصاب نخواد ماند، nodejs از فریم ورکهایی استفاده میکنه که خاصیت جدا کردن کدها رو میدن و شما رو شاهد کدی تمیز میکنن(البته PHP هم فریم ورکهایی داره در این رابطه و فقط مختص به nodejs نیست).

– زبان nodejs یک زبان جدید است و دسترسی و پیدا کردن به برخی کدهای این زبان کار هرکسی نیست، حالا کافی است شما احتیاج به یک تکه کد PHP داشته باشید و با یک سرچ ساده کل کد مورد نظر خودتان را دریافت و پیدا کنید زیرا این زبان بسیار قدیمی هست و دسترسی به تیکه کدها بسیار آسان و ساده تر از nodejs است ولی مسئله ای که در این رابطه به وجود می آید بحث قدیمی بودن برخی منابع و سورسهایی که به زبان PHP نوشته شده اند است و کمتر کسی حاضر به آپدیب آنها هستند ولی nodejs بخاطر جدید بودنش تمام کدهایی که شما با هر زحمتی که پیدا میکنید نسخه بروز شده است و دیگر نیاز به بررسی و آپدیت کدها ندارید.

– خوانایی کدهای PHP بسیار بالاتر از کدهایی که با nodejs نوشته شده اند هستند، در کنار این خوانایی سرعت نوشتن کد با PHP بسیار سریع تر از نوشتن کد با nodejs است.

– کدهای نوشته شده با nodejs خیلی سریع داده ها را به صفحه وب مورد نظر انتقال میدن و تنها چیزی که در حافظه کش میماند اطلاعات جدید است نه کدها برعکس PHP

– SQL پایگاه داده اصلی PHP است ولی nodejs است پایگاه داده بروز JSON استفاده میکند(دقت داشته باشید که PHP هم قادر به استفاده از این پایگاه داده است ولی ساختار JSON بیشتر به جاوا اسکریپت شبیه تر است و باعث صرفه جویی در صرف وقت شما خواهد شد).

 

در آخر یه مطلب رو لازمه ذکر کنم، مهم نیست که از چه زبانی برای نوشتن کدهاتون استفاده میکنید! مهم درست و بهینه کار کردن کدهاتونه!

امیدوارم این مطلب بدردتون خورده باشه و باعث کمتر شدن جنگ بین این دو زبان سمت سرور در میان برنامه نویسان در این حوضه باشه 🙂

1 نظر

تکنولوژی